Informace o projektu
Monitoring a opatření ke zlepšení kvality ovzduší na území města Brna
(MOZEKBRNO)
- Kód projektu
- 1025/2020
- Období řešení
- 4/2021 - 4/2024
- Investor / Programový rámec / typ projektu
- Ministerstvo životního prostředí ČR
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Ekonomicko-správní fakulta
- doc. Ing. Vilém Pařil, Ph.D.
- Ing. Alžbeta Fabríciová
- Sofia Krajcárová
- RNDr. Ondřej Mikeš, Ph.D.
- Ing. Michal Struk, Ph.D.
- Mgr. Ing. Ondřej Špetík, Ph.D.
- Mgr. Petr Tonev, Ph.D.
- Ing. Dominika Tóthová, Ph.D.
- Šimon Vantuch
- Klíčová slova
- kvalita ovzduší, polutanty, mobilita, Brno
- Spolupracující organizace
-
Statutární město Brno
- Odpovědná osoba Mgr. Jan Zvara, Ph.D.
- Odpovědná osoba Mgr. Radek Kronovet
- Odpovědná osoba Ari Krishna Tarigan
Aktuální situace související s COVID-19 přinesla velmi zajímavé výsledky z hlediska změny imisních koncentrací zátěže různých znečišťujících látek v ovzduší. Na mnoha lokalitách se potvrdilo, že radikální snížení dopravních intenzit na komunikacích vedlo i k podstatným poklesům imisí NOx. Nicméně právě částice PM10 či PM2,5 s tímto vývojem nekorespondovaly. Na mnoha místech naopak tento typ imisní zátěže v průběhu striktních mobilitních opatření (přijatých postupně na evropské či až globální úrovni) dokonce vzrostly. Z tohoto důvodu vyvstala klíčová otázka, ohledně reálných zdrojů této imisní zátěže včetně identifikace míry vlivu různých specifických faktorů jako je typ zástavby, meteorologické a reliéfní podmínky, způsob využití území jako rezidentní, rekreační, dopravní, průmyslový či komerční apod.
Cílem projektu je vytvoření aktualizace Akčního plánu pro zlepšení kvality ovzduší ve městě Brně, a to na základě nejen certifikovaného měření kvality ovzduší s dvojnásobnou hustotou oproti kontinuálnímu měření), ale i na základě měření zátěže obyvatel znečištěným ovzduším v souvislosti s jejich dopravním chováním. Tomu odpovídá otázka, zda jedinec je schopen a motivován změnit své dopravní chováni, pokud je si vědom, že změna dopravního módu má významný vliv na jeho zdraví.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.