Informace o projektu
Posvitavská průmyslová zóna v Brně jako přetrvávající bariéra a potenciální rozvojová oblast – percepce společenských a ekonomických výzev
- Kód projektu
- MUNI/A/1506/2021
- Období řešení
- 1/2022 - 12/2022
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Specifický výzkum - podpora studentských projektů
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Ekonomicko-správní fakulta
- Ing. Michaela Neumannová
- doc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D.
Fenomén regenerace brownfields je předmětem intenzivních debat a jedná se o vysoce aktuální téma. Ke vzniku stávajících brownfields došlo následkem společenských a ekonomických změn v 90. letech 20. století, které jsou spojovány s postupným opouštěním budov po bývalé průmyslové činnosti. Jedním z modelových příkladů města, které prošlo obdobím socialismu a má bohatou průmyslovou minulost, je krajské město Brno, které bylo od poloviny 19. století do 90. let 20. století silně průmyslové. Zkoumaná oblast Posvitavské průmyslové zóny v Brně představuje jednak šedou skvrnu v území a zároveň je považována za potenciální rozvojovou oblast. Představený projekt si klade za cíl navázat na výsledky realizovaného dotazníkového šetření „Vnímání opuštěných a zanedbaných míst v Posvitavské průmyslové zóně“ a na základě kvalitativních rozhovorů se zástupci dotčených městských čtvrtí (Brno-Jih, Brno-Střed, Brno-Sever, Židenice, Maloměřice a Obřany) včetně Magistrátu města Brna či relevantních aktérů z řad soukromého sektoru (např. z projektu Nová Zbrojovka či CTP Vlněna) identifikovat potenciální bariéry regenerace s ohledem na očekávání veřejnosti oproti záměrům veřejného a soukromého sektoru. Dále si projekt klade za cíl analyzovat metodou desk research sociokulturní a ekonomické aspekty Posvitavské průmyslové zóny v Brně a přispět tak k ucelenému souboru informací.
Předložený projekt tematicky úzce souvisí s tématem disertační práce navrhovatelky a odborným výzkumem, kterému se akademický pracovník a garant projektu docent Josef Kunc dlouhodobě věnuje. Projekt bude do značné míry tematicky navazovat na předchozí projekty specifického výzkumu „Revitalizace brownfieldů a koncept Smart Cities“ (MUNI/A/1011/2019) a Možnosti regenerace brownfields v Brněnské metropolitní oblasti: percepce společenských a ekonomických výzev (MUNI/A/1220/2020).
Publikace
Počet publikací: 4
2023
-
Regional and local border effects after two decades of Central European unification. What matters?
Miscellanea Geographica – Regional Studies on Development, rok: 2023, ročník: 27, vydání: 2, DOI
2022
-
Moravský Manchester: historie textilního průmyslu vepsaná do současnosti
Geografické rozhledy, rok: 2022, ročník: 31, vydání: 5
-
Průmyslová struktura ČSR na konci 80. let: milník k post-socialistické transformaci urbánního prostředí
XXV. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků, rok: 2022
-
Spatial aspects of overtourism in selected destinations
XXV. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků, rok: 2022