Informace o projektu
Objasnění efektů Destrukčního komplexu Wnt na signalizaci pomocí receptoru Notch u obratlovců
- Kód projektu
- GA24-10622S
- Období řešení
- 1/2024 - 12/2026
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Grantová agentura ČR
- Standardní projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Spolupracující organizace
-
Univerzita Karlova
- Odpovědná osoba Mgr. Jan Mašek, Ph.D.
Buněčná schopnost komunikovat je definujcím aspektem mnohobuněčného života. Informace jsou mezi buňkami předávány pomocí kaskád molekulárních interakcí nazývaných signální dráhy. Klíčové signální dráhy, jako jsou Notch a Wnt, fungují jako regulátory embryonálního vývoje, a pokud jsou deregulovány, stávají se hnací silou genetických poruch a rakoviny. Naše předběžná data a literatura poukazují na možnost přímé molekulární interakce mezi signalizacemi Notch a Wnt, její rozsah však zůstává neznámý.
Naším cílem je otestovat, zda je signalizace pomocí receptoru Notch a Wnt/b-catenin signalizace zprostředkována složkami „Destrukčního“ komplexu Wnt, a zda může být tato interakce rozpojena a jeji funkce otestována pomocí experimentů v unikátním panelu geneticky modifikovaných buněčných liniích a in vivo eseje v embryích žáby drápatky. Očekáváme, že získané znalosti budou dále použity pro vývoj nových léčiv a cílené medicíny a že vyvinuté experimentální postupy budou využity k dalším, plánovaným experimentům v myším modelu.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.